Visit Facebook Visit Instagram
Home > Our CCHY > Achievement > CCA

CCA

Performing Arts

CCA

Events

Achievements

Chinese Dance

Singapore Youth Festival (SYF) 2019

Certificate of Distinction

Chinese Orchestra

Certificate of Distinction

Choir

Certificate of Distinction

Drama Club

Certificate of Commendation

Guzheng Ensemble

Certificate of Distinction

International Dance

Certificate of Distinction

Symphonic Band

Certificate of Distinction

Festival Drums

Local Performances

Recognition



Sports & Games

CCA

Events

Achievements

Basketball (Boys)

NSG Basketball Championship (North Zone) 2019

Representation

Fencing

NSG Fencing

Championship C Division Girls 2019

Overall C Division Girls National 3rd

Weapon – Foil

Bronze – Mishka Lai Syin Yu (2H)

Outdoor Activities Club

NSG Cross Country Championship 2019

Representation

Volleyball

NSG Volleyball Championship (North Zone)

C Division Girls North Zone 3rd

Wushu

NSG Wushu

Championship B Division Boys 2019

Overall B Division Boys National 3rd

Group Quanshu – Bronze

1stInternational Changquan

Gold – Malcolm Lai (4C)

1stInternational Sword

Gold – Malcolm Lai (4C)

Bronze – Jeven Chua Kiat Woon (3G)

1stInternational Spear

Gold – Malcolm Lai (4C)

1stInternational Nanquan

Gold – Lim Yi Jie Randall (5C)

Bronze – Tan Yong Qi Keyon (4G)

1stInternational Nan Dao

Gold – Lim Yi Jie Randall (5C)

Silver – Tan Yong Qi Keyon (4G)

1stInternational Nan Gun

Gold – Lim Yi Jie Randall (5C)

Bronze – Tan Yong Qi Keyon (4G)

NSG Wushu

Championship B Division Girls 2019

Group Weapon – Bronze

1stnternational Broadsword

Bronze – Crystal Yum Si Jie (3G)

NSG Wushu

Championship C Division Boys 2019

5-Duan Nanquan

Bronze – Javier Kok (1E)



Uniformed Groups

CCA

Events

Achievements

National Cadet Corps

(Air)

Unit Recognition

Participation

National Police Cadet Corps

Unit Overall Proficiency Award

Bronze

Scouts

Frank Cooper Sands Award

Bronze

St John Brigade

Corps Achievement Award

Gold

Annual Zone First Aid, Foot Drill and Home Nursing Competition – Ambulance Cadet Category

Team – Overall Zonal 3rd



Clubs and Societies

CCA

Events

Achievements

Multimedia Club

Service to School

Recognition

Technopreneur Club

Studentpreneur 2019 @ Wisteria Mall

1st and 2nd Prize

Green Club

SEC-StarHub School Green Awards (SGA) 2019

Flower Award



Other Achievements

Activity

Events

Achievements

Taekwondo

NSG Taekwondo Championships C Division Girls 2019

Kyorugi Red 2 Category

Gold – Edrea Ng (2G)

NSG Taekwondo Championships C Division Boys 2019

Poomsae Poom Category

Silver – Lim Ruiyang (1C)

Swimming

NSG Swimming Championships C Division Boys 2019

200m Butterfly

Bronze – Ethan Yuen (2E)